...jest pusty
Strona głównaRodzaj materacy do spania

Rodzaj materacy do spania

Ponad 50% Polaków uskarża się na bóle kręgosłupa, a kolejne 25% – nie dosypia. To fakty, które skłaniają nas do zadania sobie pytania: jaki materac wybrać do łóżka? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest łatwa, gdyż nie chodzi tylko o dobór odpowiedniego rozmiaru, lecz także wypełnienia.

Jakość Twojego snu, dobry humor w ciągu dnia, sposób funkcjonowania i – co najważniejsze – stan Twojego kręgosłupa w dużej mierze zależy od tego, na czym śpisz. Odpowiednim miejscem do spania na co dzień na pewno nie może być łóżko składane tzw. polowe, sofa czy kanapa. Optymalne ułożenie ciała i wsparcie dla kręgosłupa zapewni nam tylko dobrze dobrany materac.
Pierwszym kryterium przy podejmowaniu decyzji powinna być jakość materaca. Nie dajmy się nabrać na chińskie, tanie podróbki materacy, które przyniosą więcej zmartwień niż pożytku. Wybierajmy zawsze solidne Produkty Polskie, z atestami, spełniające normy Unii Europejskiej.

Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj modelu, na który się decydujemy. Na przestrzeni lat wraz z rozwojem techniki powstały 3 podstawowe rodzaje materacy do spania na: PIANKOWE, SPRĘŻYNOWE I KIESZENIOWE.

Sprężynowe (bonellowe) - są najstarszymi materacami stosowanymi w tapicerstwie. Starsze modele były pokryte cienką warstwą pianki poliuretanowej, co powodowało że po jakimś czasie sprężyny uszkadzały tapicerkę i "wychodziły" na zewnątrz. Wraz z rozwojem techniki oczywiście zostały udoskonalone i nadal stanowią dobry, solidny produkt na lata. W przypadku materacy bonellowych należy zwrócić uwagę na grubość drutu z jakiego są wykonane sprężyny. Producenci oferują produkty wykonane z drutu o grubości od 1,8 do 2,5 mm. W naszej ofercie znajdą Państwo materace wykonane ze sprężyn o grubości 2,4 mm, co daje gwarancję trwałości oraz pewności że produkt się "nie wybije" i będzie służył nam przez długie lata. Przekładka tapicerska zapobiega przebiciu pianki, dodatkowo wzmacniając jego żywotność. Komponenty takie jak mata kokosowa, lateks, pianki o różnych twardościach dają możliwość dopasowania produktu do indywidualnych potrzeb i preferencji klienta. Dużym plusem materacy sprężynowych jest ich cena. Technologia ich wykonania powoduje ze charakteryzują się one sprężystością powierzchniową.
  • solidność
  • materace sprężynowe są najtwardsze w porównaniu z innymi kategoriami materacy
  • są polecany do wytrzymałych stelaży, gdyż są zazwyczaj grubsze i cięższe od piankowych czy kieszeniowych
  • nie nadają się do regulowanych stelaży (regulacja do pozycji siedzącej)
  • odpowiednie dla osób ze schorzeniami kręgosłupa z zaleceniami do spania na twardym, sztywnym materacu
  • zalecane dla osób i dzieci od lat ok 8 (za wyjątkiem przyczyn zdrowotnych).

Kieszeniowe (zwane inaczej kieszonkowymi) - to w zasadzie również materace sprężynowe. Różnica w ich wykonaniu (w porównaniu do bonellowych) polega na zastosowaniu cieńszego drutu 1,8mm. Sprężyny mają kształt walca i nie są połączone ze sobą, lecz umieszczone w osobnych, amortyzujących, elastycznych kieszeniach. Zaletą takiego rozwiązania jest maksymalna sprężystość punktowa: każda ze sprężyn reaguje oddzielnie na nacisk ciała, lepiej dopasowując się do jego kształtów. Materace te są dobrym rozwiązaniem dla dwojga. Wadą tego typu materacy jest fakt, że są nieco droższe od bonellowych.
  • bardzo elastyczne
  • wysoki komfort snu - z uwagi na dopasowanie do ciała, co umożliwiają kieszenie tworzące odpowiednio 7 lub 9 stref
  • POLECANY SZCZEGÓLNIE DLA PAR
  • dla dzieci i dorosłych  Decydując się na opcję kieszeniową, zalecamy zastanowić się nad dodatkowymi możliwościami uzupełnienia wkładu o  pianki Visco lub Hr, maty lateksowej lub kokosa - warstwy te uelastyczniają oraz zapewnią dłuższą żywotność materaca.

Piankowe - możemy podzielić na kilka podkategorii, które różnią się głównie rodzajem zastosowanej pianki i dobranymi dodatkowo komponentami. Mamy do wyboru:
  • termoelastyczne - podstawową cechą pianki termoelastycznej, jest zmiana kształtu pod wpływem ciepła. Staje się ona bardziej elastyczna i dopasowuję się do kształtów ciała. Materac wykonany z dodatkiem pianki termoelastycznej zapobiega powstawaniu odleżyn.   Pianka termoelastyczna - VISCO (Memory czy inaczej zwana Leniową) ma zasadniczy wpływ na jakość snu, krążenie krwi i profilaktykę bólu pleców. Dzięki niej osoba śpiąca na materacu, może cieszyć się spokojnym regenerującym snem.
  • piankowe z pianki poliuretanowej - pianka ta jest stosowana z powodzeniem od wielu lat w tapicerstwie, jak i również przy produkcji materacy. Posiada różne gęstości dzięki czemu można dopasować ją do indywidualnych preferencji od T 21 do T35. Charakteryzuje się trwałością i odpornością. W połączeniu z innymi komponentami materaca zapewni nam dobre podparcie i komfortowy sen.
  • wysokoleastyczne - pianka która jest alternatywa dla materacy w pełni lateksowych, inaczej zwana pianką HR. Jest to pianka poliuretanowa o zwiększonej sprężystości. Charakterystyka jej elastyczności, jest zbliżona do lateksu. Pianka ta zapewnia dobrą podporę dla kręgosłupa i większą przewiewność.
  • lateksowe - wypełnienie otrzymuje się z wulkanizacji mleczka kauczukowego. Kauczuk mieszany z lateksem syntetycznym daje nam elastyczny i trwały wkład do materaca. Duża elastyczność sprawia, że materac idealnie podpiera kręgosłup dając komfortowe wsparcie podczas snu, idealnie dopasowując się do ciała. Nie odkształca się pod ciężarem co sprawia, że jest polecanym rozwiązaniem dla par. Wadą materacy w pełni lateksowych jest ich cena w porównaniu do innych pianek i materacy sprężynowych
Materace lateksowe - wykonane z wypełnienia lateksowego, otrzymywanego się w procesie wulkanizacji naturalnego mleczka kauczukowego. Materiał ten zapewnia maksymalną elastyczność punktową i dostosowanie do naturalnych krzywizn ciała. Budowa płyty lateksowej, z której wykonany jest ten typ materaca, ma charakter kanalikowy, zapewniając idealną cyrkulację powietrza. Właściwości lateksu zapobiegają  rozwojowi bakterii i grzybów, zatem jest to najlepsza opcja dla alergików. 
  • bardzo luksusowy materac o elastycznym i wytrzymałym wypełnieniu
  • odpowiedni dla osób ze schorzeniami kręgosłupa
  • komfortowy
  • dla dzieci i dorosłych
  • nie odkształca się
  • silne działanie antyalergiczne
  • właściwości przeciwgrzybicze, pochłania wilgoć
  • daje uczucie ciepła zimą natomiast chłodu latem