...jest pusty
Strona głównaBlogJak dobrać twardość materaca?

Jak dobrać twardość materaca?

Odpowiedni materac to podstawa dla dobrego i zdrowego snu. Wiadomo, że decydując się na materac do swojej sypialni, należy wybrać odpowiedni rodzaj, wymiar, materiał i wypełnienie, ale co z jego twardością? Na rynku znaleźć można najróżniejsze propozycje – od miękkich po bardzo twarde materace. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając materac tak, by był odpowiednim podparciem kręgosłupa oraz zapewniał komfortowy sen?

Materac dobrany do wagi

materac

Pierwsze kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając materac do łóżka to waga ciała użytkownika. Zbyt miękkie materace spowodują zapadanie się ciała i deformację wypełnienia, z kolei zbyt twardy będzie niewygodny i nie zapewni odpowiedniego podparcia ciała, powodując bóle pleców i karku. Przyjmuje się, że z materacy miękkich powinny korzystać osoby poniżej 60 kg, średnio-twardych od 60 do 80 kg, twardych powyżej 80 kg, a bardzo twardych powyżej 110 kg. Do wyboru twardości należy jednak podchodzić rozsądnie, kierując się także osobistymi preferencjami i pozostałymi czynnikami, jak wzrost, czy przyjmowana pozycja ciała podczas snu.

Materac dobrany do wzrostu

Na wybór twardości wpływ ma także wzrost użytkownika. Ciało osób o wyższym wzroście zajmuje większą powierzchnię materaca i ciężar rozkłada się na nim bardziej równomiernie. Dlatego dla osób wyższych bardziej komfortowe mogą okazać się materace o mniejszej twardości, niż zalecane, ze względu na wagę użytkownika.

Materac dobrany do pozycji podczas snu

Pozycja, w jakiej najczęściej użytkownik materaca śpi, także może mieć bardzo duże znaczenie podczas wyboru tego odpowiedniego. Śpiąc na plecach, boku lub brzuchu ciężar ciała rozkłada się w różny sposób i w innych miejscach wywierany jest nacisk. Zasada jest prosta – im większy nacisk jest wywierany na materac, tym twardszy powinien on być. Zatem osoby śpiące najczęściej na plecach, w związku z równomiernie rozłożonym ciężarem mogą zdecydować się na bardziej miękkie rozwiązania, z kolei użytkownicy preferujący sen na jednym z boków – twardsze. Dobrym rozwiązaniem może być także wybór materaca o zróżnicowanych trefach twardości, które zapewnią równie komfortowy sen osobom śpiącym zarówno na plecach, jak i na boku.

Wybierając materac, należy zatem wziąć pod uwagę cztery zasadnicze czynniki: waga użytkownika, jego wzrost, preferencje, oraz pozycja, w jakiej sypia najczęściej. Odpowiednio dobrana twardość materaca bezpośrednio przełoży się na jakość i komfort snu. Wybór ten wpływa także na żywotność materaca.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.