...jest pusty
Strona głównaBlogJaki materac wybrać dla osoby starszej?

Jaki materac wybrać dla osoby starszej?

Sen to podstawowa potrzeba każdego człowieka – warto więc zadbać o to, by był zdrowy, spokojny i przyjemny. Już od najmłodszych lat starannie dobieramy materace, by zadbać o prawidłowy rozwój dziecka, czy zapewnić odpowiedni komfort w łóżku dzielonym z rodzeństwem, czy partnerem. Wraz z wiekiem potrzeby człowieka zmieniają się i nie inaczej sprawy wyglądają w przypadku snu. Osoby starsze często cierpią na różnego rodzaju schorzenia, mogą mieć problemy z krążeniem, reumatyzmem, nie rzadko również spędzają bardzo dużo czasu na odpoczynku, narażając się na odleżyny. Odpowiedni materac jest zatem podstawowym narzędziem, dzięki któremu można pomóc schorowanemu rodzicowi, czy dziadkom w tych dolegliwościach oraz zapewnić im odpowiedni komfort w łóżku.

Wersalka, tapczan, czy klasyczne łóżko?

Rozkładane kanapy, sofy, czy wersalki – choć są praktyczne wśród młodszych mieszkańców – dla osoby starszej mogą być bardzo uciążliwe. Mniejsza niż za młodości siła oraz problemy ze zdrowiem nie pozwolą wykorzystać w pełni funkcji, jakie oferuje rozkładany mebel, a nierówności w miejscu łączenia oparcia i siedliska mogą jedynie powodować dyskomfort, ból oraz inne dolegliwości osobie starszej. Wygodne łóżko z porządnym materacem z pewnością będzie zdecydowanie lepszą opcją. Może się tak zdarzyć, że senior, pomimo próśb młodszego pokolenia nie chce zgodzić się na wymianę posiadanego tapczanu – wówczas warto nakłonić do skorzystania z piankowego materaca nawierzchniowego. Pomoże on zniwelować nierówności znajdujące się na łączeniach części kanapy, a także zwiększy lub zmniejszy twardość łóżka, zapewniając większy komfort snu.

Materac piankowy wysokoleastyczny, termoplastyczny, czy może sprężynowy – który wybrać?

materac piankowy

Jeśli to jednak możliwe, warto wymienić rozkładany tapczan na wygodne jedno- lub dwuosobowe łóżko z wysokiej jakości materacem. Na rynku dostępnych jest wiele najróżniejszych opcji i nie każda będzie odpowiednia dla wszystkich schorzeń i problemów zdrowotnych. Jedną z głównych dolegliwości, z jakimi zmagają się osoby starsze, są bóle pleców i stawów. Aby im zapobiec lub ulżyć osobie bliskiej należy wybrać materac, który maksymalnie będzie niwelował nacisk na szyję, barki oraz biodra. Odpowiednią amortyzację sylwetki zapewniają przede wszystkim wysokoelastyczne materace piankowe oraz sprężynowe materace kieszeniowe. W przypadku problemów z krążeniem bardzo dobrze sprawdzą się materace z pianki termoplastycznej, która pod wpływem ciepła ciała oraz nacisku doskonale dopasowuje się do kształtu sylwetki, co daje uczucie odprężenia oraz maksymalnie niweluje nacisk na ciało, pozwalając na swobodny przepływ krwi w żyłach. Materace z dodatkowym wypełnieniem z owczej wełny również wspomogą krążenie, a także doskonale sprawdzą się u osób cierpiących na reumatyzm oraz często marznących nocą. Materace z pianki termoplastycznej doskonale sprawdzą się także dla osób, które bardzo dużo czasu spędzają w łóżku i narażone są na powstanie odleżyn. Należy jednak pamiętać, by w przypadku zaawansowanego stadium choroby zastanowić się nad zakupem specjalistycznego, medycznego materaca, który zapewni osobie starszej możliwie jak najzdrowsze warunki do odpoczynku.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.