...jest pusty
Strona głównaBlogJaki stelaż pod materac wybrać?

Jaki stelaż pod materac wybrać?

Oczywistym jest fakt, że dla zdrowego i spokojnego snu konieczne jest wyposażenie swojej sypialni w wygodny, wysokiej jakości materac. W zależności od preferencji i potrzeb będzie to materac sprężynowy, piankowy – wysokoelastyczny lub termoelastyczny, lub lateksowy. Skupiając się na wyborze tego odpowiedniego, warto także poświęcić chwilę na dopasowanie do niego odpowiedniego stelaża, gdyż to właśnie on stanowi podporę dla materaca.

Stelaż dopasowany do materaca

stelaż

Rozstaw listewek stelaża i materiał, z jakiego zostały wykonane, powinny być przede wszystkim dopasowane do rodzaju materaca. Listwy najczęściej wykonane są z drewna sosnowego, brzozowego lub bukowego. Najtańsze z nich – sosnowe – nie są polecane przez specjalistów, gdyż drewno to jest twarde i mało elastyczne, co może wpływać na odkształcanie się materaca. Można je używać wyłącznie do sprężynowych materacy bonelowych starszego typu, jednak i w tym wypadku listewki wymagają częstszych wymian na nowe. Najdroższym i jednocześnie najlepszym rozwiązaniem jest stelaż z listew wykonanych z drewna bukowego. Jest ono bardzo elastyczne i sprężyste, dzięki czemu materace wykonane z pianki, czy lateksu nie są narażone na odkształcenia. Stelaże z drewna brzozowego stanowią swojego rodzaju kompromis pomiędzy listwami sosnowymi a bukowymi.

Stelaż dopasowany do użytkownika

Na to, jaki stelaż do łóżka wybrać wpływa także waga użytkowników łóżka. Stelaże niższej jakości przeznaczone są głównie dla dzieci i osób o szczupłej, drobnej figurze. Dla osób cięższych oraz par zdecydowanie lepszym wyborem będą stelaże trwalsze, wykonane z wyższej jakości drewna, na przykład bukowego.

Osadzenie i rozstaw listew

Odstępy pomiędzy listwami powinny być na tyle małe, by materac podparty był równomiernie na całej długości oraz jednocześnie listewki na tyle gęsto rozstawione, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza - pozwoli to na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem są stelaże, których listwy osadzone są w specjalnych kieszonkach, na przykład z tworzywa sztucznego. Zapobiega to zsuwaniu się stelaża z ramy łóżka, wydłuża żywotność materaca, a także amortyzuje skrzypienie.

Regulacja stelażu

W większości sypialni w zupełności wystarczy stelaż klasyczny, bez regulacji. W przypadku osób chorych, starszych, czy mających problemy ze snem, możliwość regulacji może być dodatkowym atutem. Rozwiązanie to pozwala na regulację zagłówka lub poniesienie nóg nieco wyżej. Należy pamiętać, że stelaże z regulacją wymagają zastosowania materaca odpornego na zginanie – lateksowego, piankowego lub termoelastycznego.

Wybór stelaża jest równie istotny, co wybór materaca. Odpowiednie podparcie zabezpiecza materac przed wgnieceniami i odkształceniami, bezpośrednio poprawiając jakość i komfort snu.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.