...jest pusty

Jaki wybrać materac dla dziecka?

Wraz z pojawieniem się na świecie dziecka lub wykonywanym w jego pokoju remontem i zakupem nowego łóżka pojawia się pytanie – jaki materac wybrać? Odpowiednio dopasowany materac wpływa na stan snu i zdrowia dziecka. Wpływa także na jego przyszły rozwój, zatem wybór odpowiedniego materaca jest bardzo ważny, jeśli w domu pojawia się niemowlę lub wymienione zostaje łóżko dziecka.

Materace z piankiMaterac dla noworodka i niemowlaka

Aby dziecku było odpowiednio wygodnie w łóżeczku, konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniego podparcia ciała poprzez dobrze dopasowany materac dla niemowlaka. Jaki wybrać, by najlepiej spełniał swoje funkcje? Materac dla noworodka i niemowlęcia nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki – powinien dawać odpowiednie podparcie dziecku i jednocześnie nie powodować, że dziecko zapada się w materac, gdyż jest to znak, że jest on zbyt miękki. Ze względu na niewielką masę ciała dziecka, najbardziej polecany jest materac piankowy miękki lub jednostrefowy materac lateksowy.

Jak twardy powinien być materac dla dziecka?

Jeśli chodzi o materace dziecięce, sklepy oferują jeszcze większy wybór w przypadku twardości i rodzaju wypełnienia niż dla niemowląt. Tak samo, jak u niemowlaków, ważne jest, aby materac zapewniał odpowiednie podparcie ciała, nie powodując jego zapadnia. Ze względu na niską wagę młodszych dzieci, najczęściej wybierany dla nich jest materac miękki H1. Materace o tym oznaczeniu są przeznaczone dla osób niższych, o masie ciała nieprzekraczającej 60 kg. Niepolecane dla dzieci są materace twarde H5 – są one bowiem przeznaczone dla osób ważących powyżej 100 kg.

Wypełnienie materacy dla dzieci

Materac piankowy dla dziecka wykonany jest z pianki poliuretanowej z dodatkiem pianki termoplastycznej. Ich elastyczne właściwości sprawiają, że materac dostosowuje się do kształtu ciała malucha, dzięki czemu zapewnia mu odpowiednie podparcie i nie powoduje odgnieceń.
Materac lateksowy dla dziecka, podobnie jak piankowy cechuje się dużą elastycznością, ponadto ma właściwości antybakteryjne. Dzięki zastosowaniu kanalików wentylacyjnych materac jest oddychający i zapewnia dziecku stałą temperaturę podczas snu.
Coraz popularniejsze stają się materace z wypełnieniem kokosowym. Ze względu na zastosowanie naturalnych materiałów, mają właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, jednak są to zbyt twarde materace do spania dla niemowląt.
W ofercie materacy dla dzieci możliwych do wyboru jest wiele opcji, zarówno pod względem twardości materaca, jak i jego wypełnienia. Podczas wyboru tego najlepszego należy brać pod uwagę wiek, wzrost oraz wagę dziecka. Materacyki dla niemowląt mają niewielką grubość i są dość miękkie, zatem wraz ze wzrostem dziecka konieczne jest zakupienie twardszego materaca o większej grubości, w które nie będzie się ono zapadać.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.