• Przechowalnia 0
 • Który materac wybrać - twardy czy miękki?

  Wybór odpowiedniego materaca dla wielu osób stanowi problem, z którym trudno sobie poradzić. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju materace, o innym stopniu twardości i wypełnieniu. Wiele osób jest błędnie przekonanych, że materac twardy jest o wiele lepszy od miękkiego, ponieważ tylko on pomaga w odciążeniu kręgosłupa. Jaka jest prawda o wpływie twardości materaca na jakość snu?

  Jaki materac wybrać?

  Charakterystyka materacy piankowych twardych i miękkich

  Materace piankowe to jedne z najpopularniejszych materacy dostępnych na rynku. Tak jak mówi nazwa, są one wykonane z pianki poliuretanowej, która dopasowuje się do ciała danej osoby, nie tworząc wgnieceń.
  Na rynku można znaleźć dwa podrodzaje materacy piankowych - twarde i miękkie. Dla wielu osób może to być zaskakujące, ale materace twarde wcale nie są zdrowsze od materacy miękkich.

  Co prawda te pierwsze rzeczywiście w pewnym stopniu lepiej pomagają w pozbyciu się bólu kręgosłupa, jednak jest to możliwe tylko i wyłącznie pod warunkiem, że osoba, która z niego korzysta nie cierpi na żadne poważne schorzenia ani przewlekły ból pleców. W takim przypadku lepiej sprawdzą się materace miękkie lub średnio twarde z termoelastycznego tworzywa.

  Taki materac może wpłynąć pozytywnie na zdrowie, pomagając w pozbyciu się problemów z krążeniem i drętwieniem kończyn. Warto również wiedzieć, że twardość materaca powinna być dostosowana do wieku osoby korzystającej z niego. Na twardym materacu piankowym spać mogą osoby tylko od szesnastego roku życia, ponieważ u dzieci mogą one powodować mocny ból.

  Który materac będzie najbardziej odpowiedni?


  Prawda jest taka, że każda osoba ma inną budowę ciała i jest innego wzrostu, dlatego najlepszym wyborem jest materac prawidłowo dobrany do wagi. W związku z różną budową ciała każdy może odczuwać inaczej spanie na tych samych materacach - dla niektórych osób materac piankowy miękki pomimo swojej nazwy może okazać się za twardy, a dla innych będzie w sam raz lub na odwrót - za miękki.
  To samo może zdarzyć się, gdy mamy do wypróbowania materac piankowy twardy. Właśnie dlatego przed zakupem materaca najlepiej zapoznać się ze skalą twardości, z której korzysta się mówiąc o materacach. Według tej skali osoby o wadze do 60kg powinny spać na materacu oznaczonym symbolem H1, a osoby o wadze powyżej 100kg - H4. H1 to materac bardziej miękki, podczas gdy H4 to już materac twardy.

  Oprócz wagi duży wpływ ma wzrost, ponieważ osoby niskie o dużej wadze powinny mieć materace twardsze, a osoby wysokie o niskiej wadze - bardziej miękkie.

  Ostateczny wybór

  Twardość materaca powinna być wybierana ze szczególnym zwróceniem uwagi na indywidualną budowę ciała osoby, która zamierza spać na materacu. Jest to jedyny czynnik, który pomoże w wyborze prawidłowego materaca, na którym spanie nie będzie uciążliwe i bolesne.

  Wybierając materac do sypialni warto jest również zwrócić uwagę na wymiary - materace piankowe 160x200 to materace, które oferują wystarczająco dużo miejsca, aby się wyspać, dlatego ich wybór może okazać się najbardziej odpowiedni.

  Akceptuję
  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  Czas wyświetlania strony: 0.054s