...jest pusty
Strona głównaBlogRodzaje materacy – jaki materac wybrać?

Rodzaje materacy – jaki materac wybrać?

Wybór odpowiedniego materaca może przysporzyć problemów. Obecnie na rynku można znaleźć je w wielu różnych wersjach, wykonane z różnych materiałów: pianki, lateksu, czy sprężyn. Aby wybór odpowiedniego materaca był łatwiejszy, zachęcamy do poznania właściwości i cech każdego typu i wybranie tego, który spełni wasze oczekiwania i potrzeby.

Materac piankowy

materac piankowyJednym z najpopularniejszych typów materacy są materace piankowe. Poszczególne modele różnią się między sobą twardością i elastycznością materiału, co umożliwia dokładniejsze dopasowanie materaca do swojej masy, potrzeb i oczekiwań. Zapewniają odpowiednie podparcie kręgosłupa, lekko otulając ciało, bez jego zapadania się. Materace piankowe bardzo często porównywane są do lateksu, o podobnej elastyczności, jednak zapewniają dużo lepszą wentylację. Pianka nie absorbuje potu, a jej wysoka elastyczność sprawia, że doskonale nadaje się do ruchomych stelaży. Główną wadą tych materacy jest dość wysoka cena w porównaniu z materacami sprężynowymi

Materac sprężynowy (kieszeniowy)

Materace sprężynowe istnieją już od dawna. Pierwotnie stosowane sprężyny bonnellowe zostały z biegiem czasu ulepszone i umieszczone w specjalnych kieszeniach i właśnie ten typ materacy sprężynowych jest najpopularniejszy. Każda ze sprężyn umieszczona jest w osobnej kieszeni, dzięki czemu pracują one niezależnie od siebie. Ten typ materaca doskonale sprawdza się dla par, gdyż niemal całkowicie niwelują ruchy partnera. Materace kieszeniowe są niestety droższe od prostych materaców sprężynowych.

Materac lateksowy

Materace lateksowe to jedne z najnowszych rodzajów materacy. Cechują się bardzo wysoką elastycznością, dzięki czemu nie odkształcają się pod wpływem ciężaru ciała i zapewniają bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa i całego układu kostnego podczas snu. Wysokiej jakości materac, z dużą zawartością naturalnego wkładu (co najmniej 20%) ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, dzięki czemu jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików.

Materac termoelastyczny

Materace termoplastyczne wykonane są z pianki poliuretanowej, która dodatkowo reaguje na ciepło, zwiększając swoją elastyczność pod jego wpływem. Dzięki tej właściwości doskonale dopasowuje się do ciała, zapewniając odpowiednie podparcie oraz wygodę i komfort podczas snu. Pianka termoplastyczna odkształca się wolniej od wysokoelastycznej, lecz doskonale dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała.

Poza wyżej wymienionymi rodzajami materacy, na rynku można spotkać także materace hybrydowe, łączące w swojej konstrukcji zalety różnych materiałów. Wybór materaca powinien być przede wszystkim uzależniony od indywidualnych potrzeb jego użytkownika.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.