...jest pusty
Strona głównaBlogTwardy materac - zalety i wady

Twardy materac - zalety i wady

Wybór materaca bywa często trudny. Różnorodność dostępnych modeli na rynku może być przytłaczająca. W szczególności ciężko jest wybrać odpowiedni typ, kiedy dokonuje się wyboru przez internet. Materac bardzo twardy? Miękki? A może coś pomiędzy? Różne osoby mają różne potrzeby. Na pytanie, jak dobrać odpowiednią twardość materaca i idealną poduszkę, odpowiadamy we wpisie tu oraz tu. Natomiast podczas przeglądania ofert pojawia się też pytanie: jak sprawdzić twardość materaca? Wystarczy spojrzeć na odpowiednie symbole - wszystko co nich piszemy tutaj. Z kolei jeśli zastanawiasz się nad kupnem twardego materaca, to dziś przedstawimy jego plusy i minusy. 

Materac twardyZalety twardych materacy

Największą zaletą twardych materacy jest to, że rozprowadzają one równomiernie ciężar ciała. Zapewniają także stabilność podczas snu. Ten typ materacy - w przeciwieństwie do miękkich - jest znacznie sztywniejszy, dzięki czemu osoby śpiące na nim nie będą się zapadać. Jest to szczególnie pożądane wśród osób z nadwagą, które zazwyczaj borykają się z problemem odkształcania się posłania. Co więcej, materace te są znacznie trwalsze od tych miękkich właśnie dlatego, że się nie zmieniają one swojego kształtu nawet przy długim, intensywnym eksploatowaniu. Więcej o dbaniu i przedłużeniu trwałości materaca można przeczytać w naszym wpisie tutaj.

Z większej sztywności skorzystać mogą także osoby śpiące na boku lub na plecach. Podczas leżenia w tej pozycji, dolna część kręgosłupa oraz biodra nieuchronnie zapadają się w posłaniu. Leżenie w ten sposób przez dłuższy czas może skutkować bólem. W celu jego wyeliminowania lepiej jest wybrać materac 160 lub 140x200, który będzie odpowiednio twardy. Dodatkowo na takiej powierzchni to kości utrzymują nacisk, co wspomaga lepsze krążenie krwi i zmniejsza napięcie mięśni. Twardy materac nie przegrzewa również użytkownika tak, jak wariant miękki. Przyczynia się to do zwiększonego komfortu snu latem, gdy noce są duszne.

Dla kogo się nie sprawdzą?

Oczywiście wariant ten ma także swoje wady. Materac bardzo twardy nie będzie nadawał się dla osób mających drobną budowę ciała, ponieważ mogą one czuć większe napięcie, a co za tym idzie - nasilony ból. Z tego powodu także osoby cierpiące na ból stawów i pleców powinny zrezygnować z twardych modeli. Mogą one bowiem pogłębić te dolegliwości. Warto także podkreślić, że osoby, które są przyzwyczajone do miękkich materacy mogą - zwłaszcza na początku użytkowania - czuć dyskomfort podczas spania. Ciało potrzebuje około 30 dni, by przyzwyczaić się do zmiany. 
 
Zachęcamy do dalszej lektury. Jak dopasować materac do ramy łóżka? Dowiesz się klikając w ten link.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.