...jest pusty
Strona głównaBlogJak dbać o materac?

Jak dbać o materac?

Odpowiednio dobrany materac to gwarancja dobrego snu przez kilka, a nawet kilkanaście następnych lat. Aby zachował swoją pełną funkcjonalność oraz właściwości należy regularnie o niego dbać. Odpowiednia higiena oraz ochrona materaca wpłynie na jego żywotność, a także jakość snu użytkownika.

Stabilne podparcie

Aby materac się nie odkształcał, bardzo ważne jest jego prawidłowe ułożenie na stelażu łóżka. Odstępy pomiędzy poszczególnymi listwami powinny wynosić około 4 cm. Umożliwi to nie tylko odpowiednią wentylacją materaca, zapewniając prawidłowe oddychanie materiałów, lecz także będzie odpowiednim podparciem, zabezpieczającym materac przed deformacją. Materac ułożony na odpowiednim stelażu dłużej zachowa sprężystość oraz odpowiedni kształt. Materaca nie należy składać ani ugniatać. Dodatkowo należy chronić materac przed nadmiernymi przeciążeniami, na przykład spowodowanymi dziecięcą zabawą.

Wietrzenie i odwracanie materaca

materac

Wietrzenie materaca pomoże w odparowaniu wilgoci nagromadzonej w wewnętrznych jego warstwach, a także pozwoli dłużej zachować jego świeżość. Wystarczy raz w tygodniu zdjąć pokrowiec i wentylować materac przez około pół godziny. Regularne odwracanie materaca z kolei pomoże zapobiec deformacjom spowodowanym nadmiernym obciążeniem niektórych jego części. Jest to niezwykle istotne w przypadku materaców sprężynowych – zarówno bonelowych, jak i kieszeniowych. Materac, który bezwzględnie powinien być obracany najczęściej posiada specjalne uchwyty po obu stronach.

Czyszczenie i pranie pokrowca

materac

Aby zachować odpowiednią higienę materaca, należy także zadbać o pokrowiec. Po dłuższym czasie jego użytkowania mogą pojawiać się zacieki, a których rozwijają się bakterie oraz grzyby. Aby tego uniknąć, zalecane jest pranie pokrowca dwa razy do roku, zgodnie z instrukcjami od producenta. Dodatkową ochronę mogą stanowić wodoodporne ochraniacze na materac – należy wtedy jednak pamiętać o częstszym wietrzeniu materaca, by odparować ewentualną parę wodną. Ważne jest także regularne odkurzanie powierzchni materaca, na której gromadzi się kurz, naskórek, włosy oraz inne zabrudzenia. Aby zachować świeżość materaca, warto odkurzać go przynajmniej raz w miesiącu.

Odpowiednia pielęgnacja i ochrona materaca zwiększy jego żywotność oraz pozwoli na dłużej zachować właściwości. Regularne oczyszczanie pokrowca, a także wietrzenie i przewracanie materaca wpłynie na jego higienę, zapobiegnie rozwojowi roztoczy, bakterii, a także uchroni go przed odkształceniem się. Dbanie o materac podczas jego eksploatacji jest więc równie istotne, co wybór odpowiedniego modelu.