...jest pusty
Strona głównaPoradyRodzaje materacy na rynku

Rodzaje materacy na rynku

Sortuj wg:
Domyślny
Filtrowanie produktów
Cena
Producent
Materace z Gór (2)
Rozmiar
80X160 (2)
80X180 (2)
80X200 (2)
90X160 (2)
90X180 (2)
90X200 (2)
100X160 (2)
100X180 (2)
100X200 (2)
120X160 (2)
120X180 (2)
120X200 (2)
140X180 (2)
140X200 (2)
160X200 (2)
180X190 (2)
180X200 (2)
100X190 (2)
120X190 (2)
140X190 (2)
160X190 (2)
80X190 (2)
90X190 (2)
150X200 (2)
120x170 (1)
100x170 (2)
120x170 (1)
80x170 (2)
90x170 (2)
110x160 (1)
110x170 (1)
110x180 (1)
110x190 (1)
110x200 (1)
130x190 (1)
130x200 (1)
150x190 (2)
170x200 (2)
Wysokość
21 (1)
23 (1)
Materac bonellowy Premium Visco Memory
Model sprężynowy   BONELL VISCO   to materac dwustronny z visco, średnio-miękki model z dwiema ...

679,00 zł

Wysyłka:1-3 dni

Materac kieszeniowy pocket z HR i Kokosem Pocket
Model POCKET ORTO HR&KOKO   to materac kieszeniowy dwustronny średnio twardy z dwiema stronami o ...

749,00 zł

Wysyłka:1-3 dni

Wyświetlanie od 1 do 2 (z 2 pozycji) Stron:  1 

Łóżko jest nieodłącznym elementem codziennego życia każdego z nas. To w nim spędzamy około 1/3 doby, relaksując się i nabierając siły na kolejny, długi dzień czy też starając się wyzdrowieć z przeziębienia lub grypy. Jako, że poświęcamy spaniu i odpoczynkowi bardzo dużą część naszego życia istotne jest, aby łóżko było jak najwygodniejsze.

Podczas zakupu łóżka to jednak nie rama czy też wykonanie zagłówka jest najważniejsze. Największą uwagę należy zwrócić na materac, który obecnie dostępny jest na rynku w wielu różnych rodzajach, wielkościach i grubościach. Które z materacy posiadają jednak najwięcej zalet, a które z nich najlepiej sprawdzają się u danych osób?

Materace dostępne na rynku są rozróżniane na podstawie różnych czynników. Jednym z nich jest między innymi konstrukcja oraz materiały, z jakich powstały. Rozróżniając je na tej zasadzie można wymienić kilka rodzajów materacy. Są to materace sprężynowe, lateksowe, kieszeniowematerace z pianki termoelastycznej oraz piankowe.

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe to jedne z najpopularniejszych elementów tego typu dostępnych na rynku. Charakteryzują się one wykonaniem z połączonych z sobą sprężyn, dzięki którym elementy te odznaczają się niezwykłą elastycznością powierzchniową. Oznacza to, że nawet w przypadku małego obciążenia sprężyny wywołują opór, dzięki czemu materace można nazwać bardzo trwałymi i wytrzymałymi.

Sprężyny znajdujące się we wnętrzu materaców są stosunkowo małe, dzięki czemu nadają większą sprężystość. Taka budowa pozwala na idealne dopasowanie się materaca do kształtu ciała właściciela łóżka. Obecnie materace sprężynowe można wyróżnić jeszcze na inne rodzaje, z których najbardziej popularne są materace typu bonnell. Posiadają one specjalną formę siatki, która występuje na całym obszarze materaca i aktualnie stanowią najtańsze rozwiązanie, jeśli chodzi o ten typ materacy.

Materace wykonane ze sprężyn posiadają zarówno wiele zalet, jak i wad. Jednym z największych plusów związanych z ich użytkowaniem jest ich duża żywotność.

Sprężynowe materace dzięki swojej budowie odznaczają się solidnością, a co za tym idzie mogą wystarczyć na długi czas korzystania z nich. Błędnie mówi się o tym, że te materace w porównaniu do innych są o wiele mniej zdrowe, jednak prawda jest taka, że służą wielu osobom, a szczególnie tym tęższym. Ponadto, odznaczają się także swoją atrakcyjną ceną, która o wiele bardziej zachęca do zakupu niż w przypadku reszty materacy. Niestety, mają one jedną znaczącą wadę, którą jest szybkie tworzenie się odkształceń w przypadku użytkowania materaca przez osoby o większej masie ciała.

Materace lateksowe

Często spotykane są także materace lateksowe, które odznaczają się swoją wyjątkową budową. Są one wykonane z użyciem naturalnego mleczka kauczukowego, które nadaje im wyjątkowej elastyczności punktowej.

materac lateksowy

Dzięki elastyczności punktowej materace lateksowe są w stanie zapewnić prawidłową postawę kręgosłupa podczas snu.

Lateks jest charakterystycznym materiałem, który jest niezwykle odporny na odkształcenia i wszelkiego rodzaju deformacje, co sprawia, że wykonane z niego materace są one uznawane za jedne z najsolidniejszych i najmocniejszych.

Posiadają one jednak jedną zaletę, której nie ma żaden inny materac – właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Lateks ma bardzo oryginalną budowę, która wyróżnia się dużą ilością porów. Pory te zapewniają bardzo swobodny przepływ powietrza, a także przyczyniają się do odprowadzania nadmiaru wilgoci z materaca.

Pomimo, że materace lateksowe mają naprawdę bardzo dobrą izolację cieplną i świetną elastyczność punktową, posiadają one też kilka wad. Największą z nich jest zapach. Lateks wyróżnia się spośród reszty wymienionych materiałów swoją charakterystyczną wonią, która wielu osobom może przeszkadzać.

Materace lateksowe są także bardziej narażone na wystąpienie pleśni. Należy jednak pamiętać, że takie sytuacje rzadko się zdarzają, a materace posiadają wiele zalet, które zdecydowanie przemawiają za ich zakupem.

Materace kieszeniowe

Tak jak pierwsze wymienione materace, również model kieszeniowy wykonany jest ze sprężyn. Tego typu materace są bardzo przewiewne, solidnie wykonane i odporne na różne czynniki. Ich sprężyny rozłożone są bardzo blisko siebie, dzięki czemu zapewniają odpowiednią powierzchnię leżenia i wygodę podczas codziennego spania.

Również tak jak wcześniej wymienione materace, te modele idealnie dostosowują się do kształtu ciała osób na nich śpiących, co zapewnia większy komfort i wpływa pozytywnie na jakość snu.

Tak jak poprzednie materace sprężynowe, modele kieszeniowe są niezwykle trwałe i bardzo solidne. Uważa się, że są wręcz bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne od materacy bonnellowych, dzięki czemu też są częściej wybierane. Materace te mają także właściwości rehabilitacyjne, dzięki którym świetnie sprawdzają się u osób leżących po wypadku czy też zmuszonych do częstego spędzania czasu w łóżku.

Dużą zaletą w tym przypadku jest także brak odgłosu uginających się sprężyn, co jest bardzo istotną cechą w przypadku osób, które często przekręcają się z boku na bok. Niestety pomimo swojej ogólnej trwałości, podczas użytkowania materacy kieszeniowych trzeba uważać, ponieważ częste skakanie (tak jak jest to w przypadku dzieci) może powodować szybkie rozrywanie się kieszonek. Jeśli jednak materac jest używany z rozsądkiem, nie zniszczy się on tak szybko.

Materace z pianki

Wśród wszystkich materacy dostępnych na rynku to te wykonane z pianki są obecnie najbardziej popularne i najczęściej spotykane w wielu domach. Charakteryzują się one różnym stopniem twardości oraz odmiennymi właściwościami, które zależą od rodzaju pianki wykorzystanego w danym modelu.

Do pierwszego ze znanych modeli zaliczają się materace z pianki wysokoelastycznej. Te materace zapewniają ich użytkownikom odpowiednie podparcie dla kręgosłupa oraz dzięki swoim właściwościom rehabilitacyjnym są w stanie zapewnić także odpowiedni sen.

Drugim rodzajem materacy piankowych są te wykonane z pianki termoelastycznej. W przeciwieństwie do wcześniejszych materacy, przystosowują się one do temperatury ciała, zwiększając elastyczność po otrzymaniu ciepła. Tak jak wcześniej wspominane materace zapewniają one idealne dopasowania do kształtu ciała. W porównaniu do nich, materace z pianki termoelastycznej są jednak częściej stosowane w profilaktyce przeciwodleżynowej. Świetnie sprawdzają się u osób z problemem z krążeniem, a także u alergików.

materac lateksowy

Największą ich zaletą jest to, że nietrudno jest znaleźć tani materac piankowy. Modele materaców piankowych dostępne są w atrakcyjnych cenach, które w porównaniu do ich jakości są jak najbardziej trafne.

Równie ogromną zaletą jest też to, że nie jeden materac z pianki wysokoelastycznej wyposażony jest w piankową strukturę, tak jak mówi nazwa, a co za tym idzie jest bardzo przewiewny, a dzięki temu też trwały.

Jedyną wadą tych materacy jest to, że mogą mieć nieprzyjemny zapach, który będzie przeszkadzał w wypoczynku. Nie jest on jednak aż tak drażniący jak w przypadku materacy lateksowych.

Rozmiar materacy

Materace dostępne na rynku można także wyróżnić ze względu na ich rozmiar. Obecnie najczęściej materace dzieli się na pięć rozmiarów: 90x200, 120x200, 140x200, 160x200 i 220x200. Wybór jednego z nich zależy od indywidualnych preferencji jeśli chodzi o wielkość łóżka oraz potrzebną powierzchnię do wygodnego i odpowiedniego odpoczynku.

Dwa najmniejsze z nich, czyli materace piankowe 90x200 oraz 120x200 najczęściej używane są przez dzieci lub dorosłych, którym wystarcza mała powierzchnia łóżka do wyspania się.

Częściej spotykane są zatem materace piankowe 160x200 oraz materace piankowe 140x200, które wykorzystywane są zarówno u osób starszych, jak i młodszych. Z tych dwóch modeli to jednak materac piankowy 140x200 wykorzystywany jest raczej u nastolatków, tak jak i materac 120x180.

Przy wyborze materaca warto pamiętać także o tym, że można wybierać spośród różnych grubości, twardości oraz innych, dodatkowych czynników.

Ostatnio popularny jest materac dwustronny lato zima, który można przekładać na drugą stronę w zależności od pory roku. Jeśli jednak dana osoba szuka jednego, trwałego rozwiązania warto jest zainwestować w materac piankowy twardy lub materac piankowy 10 cm. Materace te można otrzymać w sklepach internetowych, takich jak nasz, oraz stacjonarnych.

Rodzaje materacy na rynku