...jest pusty
Strona głównaMaterac z pianki wysokoelastycznej a termoelastycznej

Materac z pianki wysokoelastycznej a termoelastycznej

Materace wysokoelastyczne czy termoelastyczne?


Podejmując decyzję w sprawie zakupu nowego materaca, często napotykamy na drodze przeszkody w postaci niezrozumiałych sloganów czy wyrafinowanego nazewnictwa. Wśród najpopularniejszych i najbardziej przystępnych cenowo są materace piankowe. Jaki z nich najlepiej wybrać – materac wysokoelastyczny czy termoelastyczny?

MATERAC Z PIANKI WYSOKOELASTYCZNEJ HR


Tajemnicza pianka HR, a właściwie pianka poliuretanowa typu HR — zwana potocznie wysokoelastyczną, charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością i sprężystością. Dzięki zastosowaniu nowych technologii przy produkcji wkładów do materacy udało się uzyskać nieregularną strukturę w postaci milionów pęcherzyków. Pęcherzyki te sprawiają, że materac z pianki wysokoelastycznej waży mniej niż ten wykonany standardowymi metodami, a także bez problemu dopasowuje się do naturalnych kształtów osoby leżącej, podpierając odpowiednie partie ciała. Struktura materiału zaś dodatkowo powoduje, że materace z pianki wysokoelastycznej są bardziej przewiewne od innych modeli, wolne od roztoczy i szkodliwych mikroorganizmów. Ich parametry sprawiają, że są szczególnie zalecane dla osób cierpiących na alergie. Dodatkowo materace z pianki wysokoelastycznej są około 40% bardziej wytrzymałe od modeli ze zwykłej pianki poliuretanowej, co przekłada się na jakość i trwałość materaca.

Reasumując, możemy wskazać następujące zalety pianki HR:
 • doskonała elastyczność punktowa, zapewniająca odpowiednie dopasowanie do kształtów ciała
 • w tym aspekcie jest porównywana z lateksem naturalnym
 • otwarta struktura zapewnia jej dobrą przepuszczalność powietrza
 • odporna i trwała w porównaniu do innych pianek
 • lekka w transporcie
 • ma właściwości rehabilitacyjne
 • dla każdego — również dla dzieci

MATERACE Z PIANKI TERMOELASTYCZNEJ

Pianka termoelastyczna występuje też pod nazwami takimi jak: pianka VISCO, pianka leniwa czy pianka memory tzw: „z pamięcią”.

Pianka Visco pierwszy raz pojawiła się na rynku w latach 80. Jako pierwsi docenili ją pracownicy NASA. Dopiero po długim czasie i zmniejszeniu kosztów wytwarzania omawianej pianki, zaczęła ona być stosowana do produkcji materacy. Pianka termoelastyczna jest wykonana z poliuretanu wzbogaconego o środki zwiększające jej sprężystość i wytrzymałość. Ciekawą cechą tej pianki jest fakt, że pod wpływem ciepła dopasowuje się do naturalnych krzywizn osoby leżącej, co zapewnia duży komfort w czasie snu. Materace z pianki termoelastycznej Visco doskonale przeciwdziałają dolegliwościom takim jak odleżyny czy inne problemy związane z długą rekonwalescencją. Spanie na tego typu materacu daje uczucie niezwykłej miękkości i wygody. Doskonała elastyczność punktowa sprawia, że kręgosłup ma solidne podparcie, co w rezultacie pozwala na solidny wypoczynek.

Materace z pianki memory polecane są osobom starszym, które większość czasu spędzają w łóżku. Ciekawym zjawiskiem jest uczucie ciepła „bijące” od materacy, które jest docenianie przez klientów mających problemy z krążeniem. Warto wiedzieć również, że ze względu na miękkość, nie jest ona polecana dzieciom w fazie rozwoju.

Zalety pianki VISCO:

 • doskonała elastyczność punktowa, zapewniająca odpowiednie dopasowanie do kształtów ciała, w tym aspekcie jest porównywana z lateksem naturalnym
 •  struktura utrzymująca ciepło
 • dla dorosłych i osób starszych (przeciwdziała odleżynom)
 •  polecana dla osób z problemami krążeniowymi


Biorąc pod uwagę wszystkie właściwości przedstawionych powyżej pianek, możemy dopasować materac do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Dobrym i ciekawym rozwiązaniem są też materace, w których zastosowano obie wspomniane pianki. Połączenie twardej i elastycznej pianki HR z pianką Visco sprawia, że materace są twarde i elastyczne w środku, a ich duża elastyczność punktowa gwarantuje odpowiednie podparcie dla kręgosłupa w każdej pozycji. Uczucie ciepła i dopasowanie sprawiają, że osoba śpiąca na tego typu materacu budzi się wypoczęta.

Wciąż nie wiesz, czy lepszy dla Ciebie będzie materac termoelastyczny, czy wysokoelastyczny? Masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości? Chętnie Ci pomożemy dobrać właściwe rozwiązanie. Serdecznie również zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.