Ilość produktów w przechowalni: 0
Mity i fakty o śnie
Cztery godziny snu wystarczą do zdrowego funkcjonowania, im starsi jesteśmy, tym mniej snu potrzebujemy, a oglądanie telewizji to najlepszy sposób na zaśnięcie – to jedne z powszechnie panujących mitów na temat snu. Najwyższy czas, by je obalić i przyjrzeć się faktom na temat tego, jak zapewnić sobie zdrowy, regenerujący sen, który da nam energię na cały dzień.
Mit 1: Wystarczy kilka godzin snu na dobę, by normalnie funkcjonować
Fakt: Sen jest tak samo niezbędny do funkcjonowania i dobrego samopoczucia, jak zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Za każdym razem kiedy się nie wysypiamy (ilość snu zalecana dla osoby dorosłej to pomiędzy 7 a 9 godzin), zwiększamy nasz „deficyt snu”, który skumulowany będzie wpływał na nasze zdrowie, poziom energii i produktywność w ciągu dnia.
Mit 2: Problemy zdrowotne takie jak otyłość, nadciśnienie czy cukrzyca są niezwiązane z ilością i jakością snu.
Fakt: Badania dowiodły, że wiele problemów zdrowotnych jest związanych z nieodpowiednią ilością snu i jego niską jakością. Na przykład, nieefektywny sen wpływa na wydzielanie hormonu wzrostu, co może prowadzić do otyłości (kiedy ilość tego hormonu spada, wzrasta prawdopodobieństwo przybrania na wadze). Niedostateczna jakość snu może również powodować, że organizm będzie gorzej radził sobie z wykorzystanie insuliny, co w rezultacie może prowadzić do cukrzycy. Przerywany cykl snu może z kolei skutkować nadciśnieniem i problemami sercowo-naczyniowymi.
Mit 3: Z wiekiem zapotrzebowanie na sen spada.
Fakt: Według ekspertów, rekomendowana ilość snu dla osoby dorosłej to od siedmiu do dziewięciu godzin. Chociaż wzorce snu zmieniają się wraz z wiekiem, nasze godzinowe zapotrzebowanie na sen pozostaje bez zmian - seniorzy, którzy śpią krócej w nocy, mają tendencję do ucinania sobie regularnych drzemek w ciągu dnia, dzięki czemu dobowy bilans snu zostaje wyrównany.
Mit 4: Oglądanie telewizji czy korzystanie z laptopa w sypialni pomaga w wyciszeniu i zaśnięciu.
Fakt: Nic bardziej mylnego. Korzystanie z urządzeń elektronicznych czy wykonywanie pracy tuż przed snem lub już w łóżku, w sypialni, przeszkadza w wyciszeniu organizmu i utrudnia jakościowy sen. Nawet oglądanie w telewizji programów wywołujących silne emocje (np. horrorów czy pełnych przemocy seriali) może działać na organizm pobudzająco i spowodować, że trudniej będzie nam zasnąć.
Mit 5: Lampka wina przed snem ułatwi zasypianie.
Fakt: Wiele osób jest przekonanych, że odrobina alkoholu przed snem pomaga im zasnąć, na przykład po stresującym dniu. Chociaż lampka wina może mieć działanie uspakajające i ułatwić szybkie zaśnięcie, jednocześnie spowoduje, że będziemy budzić się częściej w nocy, co ostatecznie obniży jakość snu.
Mit 6: Bezsenność to wyłącznie problemy z zaśnięciem
Fakt: Chociaż większość z nas właśnie tak wyobraża sobie problemy związane z bezsennością, w rzeczywistości, jej objawów jest więcej. Należą do nich również: zbyt wczesne budzenie się i trudności z ponownym zaśnięciem, częste przerwy w trakcie snu w nocy oraz budzenie się rano z poczuciem zmęczenia. Jeśli doświadczasz któregoś z tych symptomów częściej niż kilka razy w tygodniu i czujesz, że wpływają one negatywnie na jakość życia, warto zasięgnąć porady specjalisty.
Mit 7: To, gdzie i na czym śpimy, nie ma znaczenia.
Fakt: Wręcz przeciwnie. Zdrowy i spokojny sen potrzebuje odpowiedniego środowiska. Dlatego, należy zadbać o odpowiednią atmosferę wyciszenia w sypialni i przede wszystkim, o odpowiedni materac. Dla par dobrym wyborem będzie na przykład materac kieszeniowy (np. materace kieszeniowe 140x200). Zastosowane w nim kieszenie z umieszczonymi wewnątrz sprężynami tworzą odpowiednio 7 lub 9 stref, dzięki czemu zapewniają optymalne dopasowanie do ciała. Dobierając odpowiedni materac warto również pomyśleć, by spełniał nasze wymagania w zależności od pory roku. Materac dwustronny lato zima dzięki zastosowanej z jednej strony warstwie z wełny owczej w sezonie jesienno-zimowym utrzyma ciepło przez całą noc i ułatwi zasypianie. Umieszczona z drugiej strony przewiewna pianka doskonale sprawdzi się z kolei w miesiącach wiosenno-letnich, kiedy nasz organizm nie potrzebuje dodatkowego ciepła.