...jest pusty
Strona głównaBlogJaki materac dla dziecka?

Jaki materac dla dziecka?

Nie od dzisiaj wiadomo, że dobry sen uzależniony jest od materaca na jakim śpimy. To jego faktura, miękkość i wypełnienie mają wpływ na to czy rano wstaniemy wyspani czy też nie. Wybór dobrego materaca jest szczególnie ważny w przypadku zakupu go dla dziecka. Jak zatem znaleźć odpowiedni materac, na którym dziecku będzie wygodnie?

Materace dziecięce - czym kierować się przy wyborze?

Biorąc pod uwagę fakt, że małe dzieci potrzebują jak najlepszych warunków do funkcjonowania i rozwijania się ważne jest, aby wybierać tylko takie rzeczy, który będą wspierać zdrowie dziecka.
Właśnie dlatego najlepszym wyborem dla dziecka do lat ośmiu będzie materac średnio twardy. Małe dziecko ma bardziej wrażliwy kręgosłup na czynniki zewnętrzne, dlatego całkowicie twardy materacyk byłby złą decyzją. Dziecko kojarzyłoby spanie z bólem, który pojawiałby się zaraz po przebudzeniu.
Tak samo jest z materacem miękkim - dziecko „zapadałoby” się w nim, a sam materacyk nie tworzyłby żadnego oparcia dla naszej pociechy. Dodatkowo przy wyborze materacu dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy nie odkształca się on. Ważne jest, aby materac był elastyczny i dopasowywał się do kształtu ciała dziecka, ale nie odkształcał się przy tym. Zapadający się materac nie jest polecany.

Przy wyborze materacyku warto pamiętać również o tym, że powinien to być produkt nowy, a nie używany. Materace używane często są odkształcone, przez co nie zapewnią dziecku komfortu podczas spania. Właśnie dlatego nie jest zalecane kupowanie materacy po innych - niezależnie od tego czy chodzi o rodzinę czy zwykłych sprzedawców. Materace dziecięce najlepiej kupować ze sklepu, który jest sprawdzony.

Z czego wykonany jest dobry materac?

Materacyki dla dzieci często produkowane są z tego samego materiału, co materace dla dorosłych. Pianka poliuretanowa, łuska gryczana, kokos i lateks to tylko kilka z surowców wykorzystywanych do ich produkcji. Który z nich jest najlepszy?

Aktualnie najbardziej bezpiecznym i polecanym wyborem jest materac z pianki poliuretanowej. Jest on miękki, ale nie aż tak, aby odkształcać się mocno pod ciężarem ciała dziecka. Dodatkowo ma właściwości antyalergiczne i daje prawidłowe podparcie dla kręgosłupa.

Równie często wybierane są materace wykonane z naturalnych surowców - łuski gryczanej, trawy morskiej lub włókna kokosowego. Niestety, nie jest to najlepszy wybór. Według specjalistów są to składniki, które mogą uczulać dzieci i zagrażaćć ich zdrowiu. Jeśli do materacyka dostanie się wilgoć mogą rozwinąć się grzyby oraz pleśń, a do z kolei może prowadzić do alergii. Bezpieczniejszym wyborem będzie materac piankowo kokosowy, który jest grubszy i wygodniejszy.

Na rynku można znaleźć różnego rodzaju materace, dostosowane na przykład do wieku dziecka. Ważne jest zatem, aby przed zakupem materaca zapoznać się z podstawowymi informacjami na jego temat, czyli z czego jest wykonany, czy jest elastyczny i nie odkształca się. Dobrym pomysłem będzie również wypróbowanie materaca na żywo - dziecko na pewno ucieszy się z takiej możliwości.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.