...jest pusty
Strona głównaBlogDobry sen, czyli faza głębokiego snu

Dobry sen, czyli faza głębokiego snu

Każdy z nas chciałby wstawać rano wypoczęty i pełny energii. Jednak, aby móc do tego dopuścić, organizm wymaga od nas głębokiego snu. Drzemki i przerywany sen nie są w stanie sprostać biologicznym potrzebom. Dlatego oprócz odpowiedniego łóżka z wygodnym materacem, potrzebna jest również wiedza związana z konkretnymi fazami snu.

Jak powinien wyglądać codzienny sen?

materac

Warto wiedzieć, że sen to stan chwilowej utraty świadomości, podczas którego znacznie zmniejsza się wrażliwość na bodźce zewnętrzne, a także zwolnieniu ulegają najważniejsze czynności życiowe, do czego zaliczyć można oddychanie czy bicie serca. Sen jest zatem niezbędny, aby organizm mógł się w pełni zregenerować i mieć siły na następny dzień. Pytanie brzmi: ile takiego odpoczynku potrzebujemy? Otóż, jest to uwarunkowane przede wszystkim od wieku, poziomu aktywności fizycznej, przyzwyczajenia czy nawet genetyki. Zakłada się, że dorośli potrzebuję ok. 6-8 godzin snu, a z kolei dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym ok. 9-10. Ilość godzin zmniejsza się wraz z wiekiem, dlatego często spotyka się z przypadkami, kiedy to osoby w wieku emerytalnym śpią wyłącznie po 5 godzin w ciągu doby. Jednakże to, czy się wyśpimy, zależy przede wszystkim od tego, w której fazie się obudzimy. Można odróżnić fazę REM z szybkimi ruchami gałek ocznych oraz NREM, bez wskazanych ruchów.

Czas się wyspać!

Kluczowe w odpowiednim śnie jest przejście przez wskazane fazy, aby organizm mógł się w pełni zregenerować. Stąd wynika, że osoby, które często budzą się w nocy mogą odczuwać ogromne zmęczenie, ponieważ to uniemożliwia im zapadnięcie w fazę głębokiego snu. Dlatego warto zacząć od podstaw - wystroju sypialni. Nie powinny znajdować się w niej rzeczy, które przyczynią się do rozpraszania, tj. elektronika czy głośne zegary. Ważne jest także odpowiednie zaciemnienie sypialni, na przykład poprzez rolety typu dzień-noc. W dbaniu o właściwą fazę głębokiego snu pomóc może ograniczenie kofeiny oraz ciężkostrawnych posiłków przed snem. Należy pamiętać, że głębokość snu jest cechą zmienną, na którą wpływać może mnóstwo różnorodnych kwestii, do których zaliczyć można chociażby stres, przewlekłe choroby, zaburzenie rytmu dnia, itp.

Zarwana noc skutkuje nie tylko zmęczeniem, ale również obniżonym humorem i mniejszych możliwości do działań w ciągu dnia. Dlatego każdy powinien podchodzić do tego odpowiedzialnie począwszy od zakupu odpowiedniego materaca, który przyczyni się do przyjemniejszego snu. Jednak, jest to kluczowe, aby organizm mógł właściwie się zregenerować i mieć siły na kolejne wyzwania.